Czy wiesz jak pielęgnować włosy?Utrzymanie zdrowego i zadbanego wyglądu włosów może być trudne, zwłaszcza gdy Twoje włosy mają tendencję do przechodzenia od tłustych do suchych w ciągu kilku godzin. Odpowiednie produkty do włosów sprawią, że Twoje włosy będą miękkie i lśniące, a Ty będziesz chciała się nimi chwalić każdego dnia. Ale który z nich jest najlepszy dla Twojego typu włosów? Wybierając odpowiednie produkty do włosów, które ma każdy profesjonalny sklep fryzjerski, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak budżet i oczekiwane rezultaty. W tym przewodniku przedstawimy Ci różne rodzaje produktów do pielęgnacji włosów, które są obecnie dostępne i wyjaśnimy, jak działają poszczególne z nich.

Jak czytać etykietę składników

Składniki są wymienione na etykiecie od największej do najmniejszej ilości. Oznacza to, że produkt, który kupujesz będzie zawierał wszystkie składniki wymienione na etykiecie, ale największa ilość każdego z nich będzie tym, co jest wymienione jako pierwsze.

Zawsze zaleca się, że jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z alergią, wykonujesz test płatkowy na wewnętrznej stronie nadgarstka, aby sprawdzić, czy nie występują niepożądane reakcje. Kiedy już wiesz, jakie składniki znajdują się w produktach, których używasz regularnie, możesz zwrócić na nie uwagę podczas zakupów. Dzięki temu będziesz bardziej selektywna przy zakupie i wybierzesz produkty odpowiednie dla Twoich włosów.

Poznaj swój typ włosów

Włosy to złożony i różnorodny materiał. Istnieje wiele różnych rodzajów włosów, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Na przykład, naturalne kręcone lub afroamerykańskie włosy wymagają zwrócenia uwagi na równowagę nawilżenia i białka, aby zapobiec łamliwości i wypadaniu. Istnieje kilka różnych typów włosów i każdy z nich wymaga specyficznego podejścia.

- Włosy normalne nie są ani nadmiernie suche, ani tłuste. Są zrównoważone i można je znaleźć u większości osób.

- Włosy suche są szczególnie podatne na łamanie i mają mało naturalnych olejków.

- Włosy tłuste produkują nadmiar sebum, czyli substancji, która naturalnie natłuszcza skórę głowy.

- Włosy cienkie mają małą gęstość, są podatne na złamania i mają mniejszą objętość niż włosy grubsze.

- Włosy kręcone mają spiralny kształt, który występuje naturalnie u około 5% populacji.

Porady dotyczące pielęgnacji włosów naturalnych

- Trzymaj się z dala od produktów zawierających alkohol i silikony. Pozbawiają one włosy wilgoci i są znane z niszczenia włosów naturalnych.

- Używaj delikatnych szamponów i odżywek bez siarczanów. Siarczany są często spotykane w środkach czyszczących i są notorycznie pozbawiane olejków z włosów naturalnych.

- Odżywki bez spłukiwania to świetny sposób na nawilżenie i ochronę włosów.

- Zawsze stosuj produkty chroniące przed wysoką temperaturą. Może Ci się wydawać, że prostownica lub lokówka są zbyt małe, by spowodować uszkodzenia, ale ciepło z tych urządzeń może dotrzeć aż do korzeni włosów i spowodować poważne uszkodzenia.

- Unikaj nadmiernej manipulacji włosami. Dotyczy to takich rzeczy jak ekstremalne stylizacje, upinanie i spinanie włosów.